Z NIENAWIŚCI DO KOBIET, A MOŻE DO CZŁOWIECZEŃSTWA

Z NIENAWIŚCI DO KOBIET, A MOŻE DO CZŁOWIECZEŃSTWA

Z NIENAWIŚCI DO KOBIET, A MOŻE DO CZŁOWIECZEŃSTWA


Reportaż Justyny Kopińskiej „Z nienawiści do kobiet”, to pierwsza książka tej autorki z jaką miałam do czynienia, lecz nie ostatnia! Nie czytałam w swoim życiu zbyt wielu reportaży, co okazało się błędem, który staram się jak najszybciej nadrobić…

„Z nienawiści do kobiet” to zbiór ośmiu dość krótkich i konkretnych reportaży, które na lekko ponad 200 stronach książki przedstawia nam autorka. Zapoznajemy się w niej z krzywdą jaka dotyka kobiet w naszym kraju, okrutne historie, rzeczywistość o której staramy się nie myśleć i w niej nie zagłębiać. Czytając nie potrafiłam przyjąć do siebie tego co dzieje się w otaczającym nas świecie, a może i po sąsiedzku. Przerażające, smutne i trafiające w nasze serca historie ofiar polskiego prawa, hierarchii kościoła, hierarchii wojskowej i okrutnego otoczenia. Prosty i precyzyjny opis wystarcza abyśmy z niedowierzaniem przechodzili przez jej kolejne strony.

W głowie w trakcie czytania, a nawet po zakończeniu tej książki ciągle kołatało mi się pytanie DLACZEGO? Jak te wszystkie historie w ogóle mogły się wydarzyć?
Jak słowo dziecka, może być mniej ważne niż kościoła…? Dlaczego to my jako kobiety jesteśmy tymi „słabszymi” i dlaczego to mężczyźni mają prawo do wydawania takich opinii? Gdzie zgubiło się tak głośno skandowane hasło RÓWNOUPRAWNIENIA? Co jeszcze musi się wydarzyć żeby zmieniło się takie staroświeckie podejście?

Okrutne, przykre i chwytające za serce reportaże, o których nie da się zapomnieć. Co więcej, cieszę się, że książki takie jak te są przekazywane do świadomości publicznej i każdy z Nas ma możliwość ich przeczytania. Musimy otworzyć oczy na problemu ludzi, którzy znajdują się dookoła nas i szerzej spojrzeć na otaczający świat. W tym wypadku kraj w którym żyjemy…
Osiem reportaży, osiem historii, osiem ofiar, to jedynie ułamek tego co dzieje się za naszymi ścianami. Ostatni rozdział książki to wywiadem z autorką, którego nie warto pomijać!

Na koniec serdecznie polecam zarówno „Z nienawiści do kobiet”, jak i „Polska odwraca oczy” zbiór reportaży, tej samej autorki.

Moja ocena książki: 7/10

Dodatkowo zapraszam Was również na mój profil na Instagramie oraz do zapoznania się z innymi udostępnianymi przeze mnie Recenzjami.

GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE:
TYTUŁ: „Z NIENAWIŚCI DO KOBIET”
AUTORZY: Justyna Kopińska
WYDAWNICTWO: Świat Książki
ILOŚĆ STRON: 224
OPRAWA: miękka ze skrzydełkami
DATA WYDANIA: 05-03-2018