DUBLERKA – RECENZJA

DUBLERKA – RECENZJA

Głośno reklamowany thriller, na którego podstawie powstał mini-serial. Cztery znakomite pisarki, autorki bestsellerów, które podjęły próbę stworzenia wspólnego dzieła literackiego! Jednak czy im to wyszło? Każdy powinien przekonać się o tym sam. 

Skoro mówimy już o czterech autorkach, książka prezentuje nam historię czterech matek i czterech córek, które wspólnie tworzą grupę czterech przyjaciółek. Ruby, Bel, Sadie i Jess, bo to o nich mowa, uczęszczają do prestiżowej akademii teatralnej w Londynie (Orli Flynn). Za to ich matki oprócz ogromnego wsparcia, jakie przekazują córkom starają się je chronić (za wszelką cenę), co często kończy się zgrzytami w ich grupie. Mimo przyjaźni, która łączy dziewczęta, każdej zależy na sławie i otrzymaniu głównej roli w przedstawieniu przygotowywanym na zakończenie roku. To doprowadza do wielu nieporozumień i wspólnej rywalizacji.
Kiedy do szkoły trafia nowa uczennica – Imogen – zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy… Kto za tym wszystkim stoi?
Prywatne śledztwa, wzajemne oskarżenia, złość, bezsilność i brak zrozumienia… Dokąd to może doprowadzić? Do czego jesteśmy w stanie się posunąć, by osiągnąć sławę? 

Niepochlebne opinie, które słyszałam o tej książce wcale mnie nie zniechęciły i postanowiłam sama wyrobić sobie na jej temat zdanie. I wcale nie żałuję! Pochłonęłam ją w 2 dni… nie czułam się znudzona ani zawiedziona, może też dlatego że nigdy nie nakładam wygórowanych oczekiwań. Jednak w tym przypadku bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. 


Mimo dość nietypowego zabiegu jaki zastosowały cztery autorki (B.A.Paris, Sophie Hannah, Clare Mackintosh, Holly Brown), a mam tu na myśli podział rozdziałów na „głosy” matek, to świetnie wszystko sklejało się w spójną całość. Dzięki czemu mamy okazję poznać wszystkie cztery charaktery, ich tok myślenia, informacje, które każda z nich zdobywa. Co pozwala nam spojrzeć na tę samą sytuację z kilku innych stron, poznać je lepiej. Jest to też znakomita okazja do „rozwiązywania zagadek” wraz z nimi. 

Książkę czytałam z ogromną przyjemnością, potrafiła mnie zaskoczyć, przez co ciągle chciałam wiedzieć co będzie dalej i jak to się zakończy, nie zawiodłam się. Serdecznie polecam i zachęcam do przeczytania! 

„Życie to piękny teatr, niestety repertuar marny” – Oscar Wilde 

Moja ocena książki: 8/10 

GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE:
TYTUŁ: „DUBLERKA” 
AUTORKI: B.A.Paris, Sophie Hannah, Clare Mackintosh, Holly Brown
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Albatros
ILOŚĆ STRON: 384
OPRAWA: miękka ze skrzydełkami