KOBIETY – CHARLES BUKOWSKI

KOBIETY – CHARLES BUKOWSKI

Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją książki „Kobiety”, której autorem jest Charles Bukowski.

KOBIETY, SEKS I ALKOHOL

Moim zdaniem, trzy hasła zawarte w tytule recenzji wystarczyłyby żeby z grubsza opisać książkę „Kobiety” (autor: Charles Bukowski), jednak jest to coś więcej…


Alkoholik? Erotoman? Seksistowski cham? a może po prostu Charles Bukowski…

Książki Bukowskiego towarzyszą mi od kilku lat i stał się on jednym z moich ulubionych pisarzy. Bez wątpienia nie tylko „Kobiety”, ale wszystkiego jego książki mają niepowtarzalny klimat. W części z nich jako główny bohater pojawia się Henry Chinaski, często określany jako alter-ego autora.
Przez swoją otwartość, prostotę, wulgarność i brak zahamowań może to nie być książka która podpasuje każdemu czytelnikowi. Ja osobiście nie mogłam się od niej oderwać, brudny świat Chinaskiego, który otwiera się przed nami w tej lekturze nie jest niczym oczywistym. Z każdą stroną autor ukazuje nam soczysty, wulgarny styl, opisuje nam w większości seksualne przygody jakich doznawał główny bohater.

Co więcej książka zaczyna i kończy się bez wyraźnego „the endu”, przechodzimy przez nią trochę po omacku. Jednak jednego możemy być pewni, oprócz alkoholowej libacji poznamy wiele kobiet z jakimi spotyka się Henry Chinaski.

Główny bohater, leniwy alkoholik, erotoman, pisarz…

Często znudzony przebywa na swoich wieczorkach czytelniczych, po godzinach interesuje się natomiast hazardem i szeroko pojętym rynsztokiem. Kobiety z jakimi będziemy mieli styczność na ponad 400 stronach, to zarówno damy, prostytutki, sąsiadki, jak i obce, dopiero poznane dziewczęta. Niesamowita plątanina prostoty, która ciekawi i nie pozwala na odłożenie książki na półkę, jako te „do doczytania”.

Jednak jako wielka fanka literatury Bukowskiego mój ulubiony cytat pochodzi właśnie z tej książki, moim zdaniem to właśnie on znakomicie opisuje, to z czym czytelnik zetknie się właśnie w tej lekturze.


„Jest we mnie coś, co nie do końca odpowiada ogólnie przyjętym normom, zasadzie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Pociągają mnie nie te rzeczy, co trzeba: lubię pić, jestem leniwy, nie mam boga, polityki, idei ani zasad. Jestem mocno osadzony w nicości, w swego rodzaju niebycie, i akceptuję to w pełni. Nie czyni to ze mnie osoby zbyt interesującej. Nie chcę być interesujący, to zbyt trudne. Pragnę jedynie miękkiej, mglistej przestrzeni, w której mogę żyć, i jeszcze żeby zostawiono mnie w spokoju.”
„Kobiety”, Charles Bukowski


Na zakończenie serdecznie polecam!
Mimo wszystko wiem, że nie dla każdego może być to łatwa i przyjemna lektura. Jednak specyficzne i bardzo prymitywne podejście autora jest jego cechą rozpoznawalną, która może zarówno zachwycać, jak i odpychać.

Moja ocena książki: 10/10

CHARLES BUKOWSKI KOBIETY

GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE:
TYTUŁ: „KOBIETY”
AUTOR: Charles Bukowski
WYDAWNICTWO: Noir sur Blanc
ILOŚĆ STRON: 400
OPRAWA: miękka ze skrzydełkami
DATA WYDANIA: 13-11-2014

Zapraszam Was również do odwiedzenia mojego Instagrama.